MINDFULNESS
27.06.2022
Máte pocit, že je toho na vás příliš? Cítíte se pod tlakem, podráždění a unavení? Ztrácíte potěšení z věcí, které vám dříve dělaly radost? Máte neodbytné myšlenky nebo obavy o budoucnost? Chcete se uvolnit, cítit větší vyrovnanost a plnější prožívání každodennosti? Pak doporučujeme knihu ŽIVOT SAMÁ POHROMA od Johna Kabata-Zinna.
Kniha velmi čtivě přibližuje praxi a teorii mandifullnes, nabízí konkrétní postupy pro osobní praxi i příběhy lidí, hledající cestu z chronické bolesti, úzkosti, deprese či stresu. Součástí knihy je popis osmitýdenního programu MBSR, včetně možnosti dokoupení audioknihy v podobě nahrávek k vlastní praxi od Jaroslava Chýleho. Cvičení můžete praktikovat v pohodlí vašeho domova.
Mindfulness neboli všímavost je schopnost plně si uvědomovat a prožívat přítomný okamžik. Účinky cvičení všímavosti jsou vědecky podložené. Mindfulness pomáhá při zvládání stresu, deprese, úzkosti a panických atak. Rozvíjí kreativitu, plnost prožívání a celkově pomáhá k vyrovnanějšímu a kvalitnějšímu životu.
Praxe mindfullnes vede k větší propojenosti a kontrole ve vztahu k našim prožitkům. Zjistíme, že nemusíme zápolit se svými myšlenkami a emocemi. Nemusíme se pokoušet donutit věci, aby byly takové, jaké je chceme mít. Můžeme se zastavit, prodýchat, vnímat sami sebe, sledovat své myšlenky, emoce či tělesné reakce, aniž bychom s nimi bojovali a snažili je potlačit. Nesnažíme se donutit věci být takové, jaké je chceme mít. Neznamená to, že bychom se "vzdávali" a jen pasivně přijímali, co nechceme. Naopak - aktivně, svobodně a s laskavostí pracujeme s naší situací.
Díky mindfulness praxi postupně začínáme v běžném životě dělat věci jinak, všímavěji, tvořivěji, s rozvahou a uvědoměním. Naučíme se na stresové situace odpovídat svobodněji, nejen automaticky reagovat, mnohdy tak, jak si ani sami nepřejeme.
Během cvičení vnímáme své myšlenky, tělo a emoce. Pozorujeme je, přijímáme a pracujeme s nimi. Tak jako při pravidelném tělesném cvičení posilujeme svaly, tak pravidelnou praxí mindfulness posilujeme svou všímavost. Přispíváme tak k harmonii těla, mysli a duše - k celkové vyrovnanosti, uvolnění a svobodnějšímu životu - v souladu se sebou, se schopností vnímat, rozumět a důvěřovat svým pocitům.
Naše emoce a myšleny jsou mnohdy jako vlny na hladině rozbouřeného oceánu. My však nejsme svými myšlenkami ani pocity - nemusíme na ně reagovat ani jimi být ovládáni. Máme v sobě místo, ve kterém se můžeme zastavit, kde vlny nebouří, kde je klid. Stabilní vnitřní jádro v nás, které je pevné a spolehlivé. Velmi dobře se můžeme ukotvovat například pomocí dechu - sledováním jeho pravidelného rytmu..
Během cvičení všímavosti sledujeme své myšlenky a pocity - na povrch mohou vyjít věci, které jsme si neuvědomovali, nevnímali je a "úspěšně" přehlíželi či znovu a znovu odháněli. Mohou to být pocity a myšlenky, se kterými je naopak dobré se setkat a porozumět jim. Praxi mindfulness je proto velmi dobré propojit s terapeutickým setkáváním, které nabízí bezpečný prostor pro zpracování, pochopení, uvolnění a nalézání cest k životní spokojenosti.