KORONAVIRUS - HROZBA PRO PSYCHOTERAPEUTICKÁ SETKÁNÍ? 

09.10.2020

Pandemie virové choroby covid-19. Nejistota, četná omezení, konfrontace s neustálými změnami a obavami o zdraví, narušení osobního setkávání.

Co dělat pokud se nemohu osobně sejít se svým terapeutem? Jaké mám možnosti v případě obav z nakažení? Jednou z cest je terapie online.

Pojďme se podívat na její výhody a nevýhody.

Paní Mirka již delší dobu navštěvuje psychoterapii. Vlivem vládních nařízení jsou však osobní setkání omezována. Terapeutka navrhla setkání přes Skype. Je tato možnost dobrým řešením? Podobně je na tom pan Petr - v posledních týdnech se cítí stále hůř, rozhodl se vyhledat psychoterapeuta. Bydlí však daleko od města, navíc se obává cestovat hromadnou dopravou. Zaslechl o možnosti on-line terapie, neví však co si o ní myslet. Vzbuzuje v něm mnohé otázky a nejistoty.

Mirka a Petr stojí před možností distanční psychoterapie prostřednictvím videohovoru. Co od takového setkání mohou očekávat?

On-line psychoterapie je jednou z možností, jak přistoupit k současné situaci v době pandemie. Pro mnohé z nás je novou zkušeností. Jako terapeut jsem sama stála před rozhodnutím, zda této cesty využít či nikoliv. Rozhodla jsem se ji vyzkoušet a musím říci, že mě příjemně překvapila. Po dobu nemožnosti osobních sezení byla jedinou alternativou, jak nepřerušit vzájemný kontakt a pokračovat v terapii. Mnozí klienti u videohovorů zůstávají i nadále - v době kdy je osobní setkání, alespoň prozatím, opět možné. Jaké k tomu mají důvody?

Výhody online terapie:

  • úspora času
  • žádná omezení ohledně vzdálenosti a cestování
  • časová flexibilita
  • terapie z pohodlí domova
  • žádná zdravotní rizika v době pandemie

Je pravděpodobné, že distanční terapie bude po určitou dobu opět jedinou alternativou. Má však i svá omezení. Jaká to jsou?

Možné nevýhody online terapie:

  • drobná přerušení hovoru vlivem potíží s připojením k internetu
  • větší nárok na vytvoření soukromí
  • pocit menší osobnosti setkání
  • Potíže s technickým vybavením
  • žádné cestování - menší možnost "přeladění" před a po terapii

Psychoterapie nabízí prostor pro řešení našich obav, starostí, pocitů a vztahů. Je místem k pozastavení, cestou náhledu, porozumění a svobodnému vztahování k sobě a k okolí. Příjemnou součástí terapeutických sezení je sdílení společného prostoru nad šálkem kávy nebo čaje, osobní setkání má své kouzlo a hodnotu. Podobnou atmosféru lze však vytvořit i při terapii online, kterou přes její možné nevýhody vnímám jako víceméně plnohodnotnou formu setkání.

Mgr. Kateřin Krátká

Máte nějaké dotazy ohledně online terapie? Napište, ráda na váše dotazy odpovím.

Máte o online terapii zájem? Objednejte se na telefonním čísle +420 731 127 614 nebo prostřednictvím e-mailu.: poradenstvi-kratka@seznam.cz